“Zaten doğada da öleceklerdi !”

Maya Bandini
İstanbul kültür sanat vakfı (iksv)‘nin bu defa “iyi bir komşu” adıyla düzenlediği 15. İstanbul Bienali kapsamında Pera Müzesi’nin de ortak olduğu bir işkenceye şahit olduk.
Arkadaşım ile birlikte Pera Müzesi’ndeki sergiyi görmek üzere mekana gittiğimizde iki katın bienal kapsamında olduğunu öğrendik. Bu arada Iceri girerken neden olduğunu anlamadığımız ve görevlinin açıklamasını da yeterli bulamadığımız bir kod almaya mecbur bırakıldık.
Bienal kapsamında kendisini sanatçı zanneden fakat açıkça bir katliam yapan Aude Pariset adlı şahsın Toddler Promession ismini verdiği “eseri” fotoğrafta gördüğünüz açıklama ile tamamen ters düşen ve doğaya ve sözkonusu Tenebrio Molitorcinsi kurtlara zarar veren bir kafes.
Bu kafeste nefes almakta güçlük çeken kurtların havalandırma önüne yığıldıklarını, birçoğunun can çekiştigini, kafesin altına konan plastiği yemeği reddettiklerini görebilirsiniz. Ayrıca iksv’nin gönüllü çalışanlarından öğrendiğimiz kadarıyla kurtlar birkaç günde bir öldükleri için bu “sanat eseri” sık sık yenileniyormuş. Iksv gönüllüsü arkadaş tarafsız görüşebilmek gayretiyle açıklamasına son verirken söyle dedi: “zaten doğada da öleceklerdi.”

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.