Limon otu nedir? Limon otunun faydaları nelerdir?

Limon otu nedir? Limon otunun faydaları nelerdir?

İnsanların yüzyıllardır kullanıldığı limon otu, oğul otu olarak da biliniyor. Hoş ve ferahlatıcı aromaya sahip Limon Otu, nane türü bir bitki olup sayısız faydalara sahip. Limon otu nedir? Limon otunun faydaları nelerdir? sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Limona benzeyen bir tada sahip limon otunun yaprakları, görünüm olarak da naneye benzer. Sinirleri yatıştırmak için tavsiye edilen limon otu, Akdeniz ikliminde çok rahat biçimde yetişebiliyor. Hem baharat olarak hem kurutularak tüketilebilen Limon Otu, kolaylıkla balkonunuzda da yetiştirilebiliyor.

Limon Otu yaz aylarında toplanan otsu bir bitki türüdür. Akdeniz’in tamamın, Avrupa’nın ise bir bölümünde yetişebilen Limon Otu Nane gurubunun üyesidir. Limon Otu, insan sağlığına sağladığı yararlarla bilinir.

Limon otu nedir?

Nane ailesine ait olan Limon Otu, Akdeniz ikliminin görüldüğü her yerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Yaz aylarında çiçek açan Limon Otu, migrenden , midedeki şişkinliğin giderilmesine, strese bağlı depresyondan derinn kendini yenilemesine kadar çeşitli nedenlerle kullanılıyor. En yaygın kullanımı ise yapraklarından yapılan çay şeklinde tüketmek.

Avrupa’nın da bazı bölümlerinde yetişebilen Limon Otu, insanlara sağladığı yararlarla dikkat çekiyor. Alternatif tıbbın sinir hastalıkları için sıklıkla tercih ettiği Limon Otu, aynı zamanda sindirim rahatsızlıkları için de tercih ediliyor.

Limon otunun faydaları nelerdir?

Bitki uzmanları, özellikle gelişim çağında olan çocuk ve gençlerin Limon Otu kullanmalarını tavsiye ediyor.

  • Kronik uykusuzluk sorunundan kurtulmak için Limon Otu tavsiye ediliyor.
  • Çağımızda sıklıkla görülen diğer rahatsızlık, strese bağlı gelişen depresyon ve çeşitli psikolojik rahatsızlıklar. Limon Otu, bu tür şikayetleri olanlara verilen tavsiyeler arasında yeralıyor.
  • Beynin tüm fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için tüketilebilir.
  • Hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.
  • Limon Otu toplumun her kesiminde görülebilen uçuk rahatsızlığına karşı düzenli kullanım halinde iyileştirici etkisi olduğu gözlenmiştir..
  • Midenin yeterince sağlıklı olarak fonksiyonlarını gerçekleştirememesi nedeniyle yemeğin ardından midede oluşan gaz sorunları ve şişkinliklere karşı etkilidir.
  • Limon Otu, aynı zamanda derinin kendisini yenilemesine yardımcı olur.
  • Limon Otu kaynatılıp suyu çıkarılarak, saça uygulandığında bazı kepek sorunlarına iyi gelebilir..
  • Kronik baş ağrılarının giderilmesinde Limon Otu tercihler arasında yer alır.
  • Limon Otu kaynatılarak suyuyla gargara yapıldığında, ağız içinde kalan bakteri yok edilmesine yardımcı olur.

UNUTMAYIN: Limon Otunun faydalarından yararlanmak için uzmana danışmak, kullanım miktarının nasıl olacağına dair bilgiler almak gerekir. Her şeyde olduğu gibi limon otu da fazla miktarda tüketildiğinde vücuda zarar verebilir.

Limon otu nedir? Limon otunun faydaları nelerdir?
İnsanların yüzyıllardır kullanıldığı limon otu, oğul otu olarak da biliniyor.

Limon otu doğal sakinleştiricidir

Limon Otu, uzun dönemdir alternatif tıbbın kullanım alanlarında bulunuyor. Doğal sakinleştirici olma özelliğinden dolayı, genellikle psikolojik rahatsızlık yaşamış veya yaşama ihtimali olan kişilere kullanılması yönünde tavsiye ediliyor.

Doğal sinek savar

Yaz aylarında sıklıkla karşılaştığımız sinek benzeri uçan hayvanları, Limon Suyunun sprey şeklinde kullanılmasıyla birlikte, evinize uğramayacaktır

Limon otu nasıl kullanılır?

Limon Otu, baharat veya çay biçiminde tüketilebilen otlar arasında yer alıyor. Baharat olarak salata ve çiğ tüketilebilen yemeklerde tercih edilebilir.

Çay olarak kullanılacaksa, 1 kaçık taze kurutulmuş Limon Otunu, 1 bardak kaynatılmış suya katıldıktan sonra (kesinlikle kaynatmayınız)10 dakika kadar bekletilir ardından süzülerek tüketilir.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.