Soğuk sıkım zeytinyağı sabunu nasıl yapılır

Bu tarif basit bir zeytinyağı sabunudur. Renk şekil vs. eklemek için sabun yapımını bir miktar deneyimlemeniz gerekiyor. Zaten zaman içerisinde kendi tarzınızı bulabileceksiniz. Tarifteki ölçülerin hassasiyeti çok önemli! Aksi takdirde PH değerini tutturamayabilirsiniz.

Malzemelerden biri de NaOH, yani kostik. Kostik, tek başına zehirli ve yakıcı bir maddedir, o sebeple çok dikkatli kullanmak gerekir (Kostik yerine küllü su ile sabun yapmayı deneyebilirsiniz. Ancak sabunun arapsabunu kıvamında kalma olasılığı çok yüksek).
Kostik ile ilgili nette araştırma yapın ki içiniz rahat etsin: Yağ ile kostik doğru ısı ve oran ile birleşince, kimyasal reaksiyon göstererek gliserine dönüşüyor.

Bildiğiniz granül lavabo aç NaOH içerir. (şimdiden duyabiliyor gibiyiz “nasıl yani” diye sorduğunuzu. Evet! Üzerini okuyun, %99 NaOH içeriyorsa sabun yapımında güvenle kullanabilirsiniz)

Bir diğer malzememiz yağ. Bu konuda seçenek bol. Biz baz yağ olarak sofralık sızma zeytin yağı öneriyoruz. Gerekçeleri malum! Fabrikalarda sabunluk yağ satılıyor, onun kilosu 2TL civarında, o yağ ile yapılan sabunlar koyu kına renginde oluyor. Sofralık kaliteli yağ krem renginde bir sabun oluşturuyor.

Cocoa butter katı bir yağdır. Aktarlarda kilosu 40-50 TL arasıdır. %10-%15 arası kullanıldığında sabuna sertlik katar, temizleme gücünü arttırır, köpürmesini destekler.

Balmumu sabuna dayanıklılık ve sertlik katar. %2 kadar katılabiliyor.

Hindistan cevizi yağı, sabunumuzun temizleme ve köpürme gücünü arttırır. Litresi 50 TL civarındadır.

Gelelim heyecanlı kısma:

Ne özellikte bir sabun yapmak isterseniz, o yağı kullanınız. Argan yağı ve Hindistan cevizi yağını her sabuna katabiliriz. İlaveten lavanta, limon, menekşe, Ylang Ylang gibi kokulu ve etkili bir yağ eklenebilir. Bu yağlar sabunumuz ile %2-%3 oranında ve bu yağlar superfat aşamasında eklenir. (Superfat aşaması sabunulaşmanın gerçekleştiği kalıba dökmeden hemen önceki aşamadır).

Ekipmanımız:
– Hassas tartı
– Derin çelik tencere
– Eldiven, maske, deniz gözlüğü
– Blender
– Derece
– Kalıp
– Ph ölçer
– Yağlar
Dikkat! Bu malzemeler artık sadece sabun yapımında kullanılır!

Öncelikle malzemelerimizi çok hassas hesaplıyoruz. Bu çok önemli, eğer hesapta ufak bir hata bile olursa, sabunumuzun ph değeri bozulur ve cildi tahriş eder. Verdiğim tarif denenmiş ve onaylanmış bir hesap.

– balmumu 15 gr
– cocoa butter 100 gr
– Hindistan cevizi yağı 100gr
– ayçiçek yağı 100 gr
– zeytinyağı 300gr
– NaOH 86.2 gr
– Sıvı 202 gr

Superfat aşamasında 15gr dilediğimiz bir veya birkaç yağı ekliyoruz.

Yapım

Öncelikle yağlarımızı tartıyoruz. Balmumunu çelik tenceremizde mümkünse benmari usulü eritiyoruz. Çok kısık ateşte yakmadan da eritebilirsiniz. O eriyince cocoa yağımızı tartıp tencereye ilave ediyoruz.

Tarttığımız zeytin ve ayçiçek yağlarını ekliyoruz ve karıştırarak ısıtıyoruz. Güzelce karışan yağımızı 40°C’ye gelene kadar bir kenara alıyoruz. (Dereceyi kullanın!)

Ayçiçek yağı harika bir nemlendiricidir, eklerseniz memnun kalırsınız!

Artık eldiven, maske ve gözlük zamanı! Tarttığımız kostiği suyumuza ekliyoruz. Sakın kostiğin üstüne su dökmeyin! Suyun üzerine kostiği dökün ve tahta bir çubukla karıştırın.
Kostik suyu kaynama derecesine getirecektir. Bu esnada yakıcı gazlar serbest kalır. Bu işlemi balkonda veya çok iyi havalanan bir yerde yapınız.
Kostikli suyu 40°C’ye kadar soğutun.

Şimdi tenceredeki yağımızı Blender ile karıştırıyoruz ve yavaş yavaş kostikli suyu ekliyoruz. Birkaç saniye karıştırıp az bekleyin. Karışımınız muhallebi kıvamına gelecektir. Tam bu aşamaya superfat diyoruz. Az daha karıştırıyoruz. Dikkat, pelte kıvamına getirmeyin!

Şimdi sabunumuzu kalıplara dökelim. Bu işlemi hızlı yapalım. Dilerseniz üzerine bir kaşık kadar kuru bitki serpiştirin.

Kalıpları tam doldurmayın. Üzerini ince bir bez ile örtün. Ertesi günü kalıptan çıkarın ve üstü açık kurumaya bırakın. Eğer kesilecek ise, biraz açık havada kaldıktan sonra kesin. Peynir keseceği kullanırsanız daha muntazam olur.

Kötü haber: sabunumuz en az 6 hafta sabunulaşma süreci ister. Çevire çevire yağlı kağıt üzerinde kurutacaksınız artık.

Gelelim bu işin maliyetine. Şaşırtıcı pahalı, değil mi? Raflardaki sabunlar 2-3 TL’ye satıldığına göre, içindekileri bilmek bile istemezsiniz… Malzemeden ve kaliteden kaçmayın, kendinize bile bile kanserojen madde sürmeyin!

‘how to make cold process soap’ diye Youtube’da ararsanız, görsel anlatım bulabilirsiniz.

Ph ölçer çok şart değil. En iyi ölçer sizsiniz. Ellerinizi yıkadığınızda hissedersiniz.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.