Beynin Gelişememesi
Bu ağır metalin Zehirlenmesine Maruz Kalan ve Bunun Olumsuz Etkilerini Taşıyan Çocuklar İleride Ekonomik Hayatta Yer Alamıyor, Çünkü Zihinsel Olarak Gelişkin Bireyler Olamıyorlar.

Dünya da Her Üç Çocuktan Biri Kurşundan Zehirleniyor

UNİCEF ve onun partneri pure earth çocuklarda kurşun zehirlenmesi ile ilgili bir rapor hazırladı. Söz konusu rapora göre bu metalden zehirlenme çocukları büyük ve önceden bilinmeyen bir ölçekte etkilemekte. Dünyadaki çocukların üçte birinin kanında desilitre başına 5 mikrogram (µg / dL) kurşun bulunuyor bu çocukların zihinsel gelişimini olumsuz etkiliyor.

Kurşun Zehirlenmesi çocuklar için en tehlikeli şeylerden biri. UNICEF ve Pure Earth’ün yeni bir raporu, ağır metal zehirlenmesinin çocukları büyük ve daha önce bilinmeyen bir ölçekte etkilediğini ortaya koyuyor. Türünün ilk örneği olan rapor, dünya genelinde 800 milyon çocuk ya da her üç çocuktan 1’inin, kanın da eylem gerektiren seviye de yani desilitre başına 5 mikrogram (µg / dL) kurşun düzeylerine sahip olduğunu söylüyor. Bu çocukların yaklaşık yarısı Güney Asya’da yaşıyor.

UNICEF ve Pure Earth, çocuklukta bu metale maruziyetinin önde gelen kaynağı olan akülerin gayri resmi olarak geri dönüştürülmesi de dâhil olmak üzere tehlikeli uygulamaları ortadan kaldırmak için acil eylem çağrısında bulunuyor.

 Beynin Gelişememesi
Bu ağır metalin Zehirlenmesine Maruz Kalan ve Bunun Olumsuz Etkilerini Taşıyan Çocuklar İleride Ekonomik Hayatta Yer Alamıyor, Çünkü Zihinsel Olarak Gelişkin Bireyler Olamıyorlar.

Ömür Boyu Taşıdıkları Yük Ülkelerine Pahalıya Patlıyor

Bu maddeye maruziyet ile zehirlenen ve bunun olumsuz etkilerini taşıyan çocuklar ileride ekonomik hayatta yer alamıyor, çünkü zihinsel olarak gelişkin bireyler olamıyorlar.

Raporun bulguları arasında şu tespitler yer alıyor:

1-Kurşun zehirlenmesi çocukları büyük bir oranda ve önceden bilinmeyen bir ölçekte etkilemektedir.

2-Dünyadaki çocukların üçte birinin kanında – küresel olarak 800 milyon çocukta-desilitre başına 5 mikrogram (µg / dL) kurşun var.

3-Düşük ve orta gelirli ülkelerde çocukların kurşun zehirlenmesi için önde gelen bir kaynak, akülerin gayri resmi ve standart dışı geri dönüşümüdür. Bu ülkelerde, pillerin% 50 kadarı gayri resmi olarak işlenir.

4-Çocuklukta olası maruziyet bu çocukların yaşamları boyunca ekonomik potansiyellerinin kaybolması nedeniyle düşük ve orta gelirli ülkelere neredeyse 1 trilyon dolara mal olduğu tahmin edilmektedir.

Bu ağır metalden kaynaklı zehirlenme, çocukların beyninde onarılamaz hasarlara yol açtığının altı çizilen raporda, özellikle 5 yaş altı çocuklarda ömür boyu sürecek nörolojik, bilişsel ve fiziksel bozukluklara neden olduğu uyarısı yapıldı.

Kurşun Boya Kutu
Kurşun Zehirlenmesine Sebep Olan Diğer Unsurlar arasında Kurşun İçeren Boyalar da Olduğu Kaydedildi.

Kurşun Su Boruları ve Boyalar da Zehirliyor

Kurşun kirliliğine sebep olan diğer unsurlar arasında su boruları, boyalar, kutu yiyecekler, kozmetik ürünler ve bazı oyuncaklar olduğu kaydedildi.

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, bu kirliliğinin yaygınlığının bireyler ve toplumlar üzerindeki yıkıcı etkisine karşı acil önlem alınması gerektiğini belirterek “Birkaç erken belirtiyle kurşun, çocukların sağlığına ve gelişimine ölümcül sonuçlar doğurabilecek şekilde sessizce zarar verir.” ifadesini kullandı.

Pure Earth ve UNICEF, Endonezya, Gana, Bangladeş ve Gürcistan’da başlayan çocuklara yönelik bu sağlık tehdidini çözmek için güçlerini birleştiriyor. (Pure Earth)

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.