6 köpek zehirlenerek öldürüldü

Sokak köpekleri zehirlendi

Ankara'nın Çankaya İlçesinde 6 köpek zehirlenmiş haldde ölü olarak bulundu

Ankara’da yurttaşlar tarafından beslenen 6 sokak köpeği zehirlenmiş halde ölü bulundu. Hayvan hakları savunucuları, hayvanlara yönelik şiddetin önlenmesine yönelik yasaların bir an önce çıkarılmasını isteyerek tepki gösterdi.

Çankaya ilçesi Eymir Gölü yakınlarında çevre sakinleri tarafından beslenen sokak köpeklerinin zehirlenerek öldürüldüğünü farkeden Güven Ateş, o bölgede hayvanları besleyen Aysel Cengaver’e durumu aktardı. Haberi alarak gelen hayvan hakları savunucuları, ağızlarından gelen kan ve köpüklerin olduğu 6 köpeğin cansız bedenini buldu. Ölen köpeklerden birinin yaklaşık 1 ay önce doğurduğu 4 yavru köpek ise, kaldıkları eski kanalizasyon borusu içinde canlı bulundu. Yavru köpekleri, battaniyeye saran Samet Ulu, üşümemeleri için bahçede bulunan kulübedeki sobanın yanına aldı.

“ANNELERİ ZEHİRLENMİŞ YANLARINDA YATIYOR”

Samet Ulu, köpeklerin kan ve köpük kusarak öldüğünü belirterek, “Bu yavrular ne olacak burada? Kan kusmuşlar, köpük kusmuşlar, zehirlenerek ölmüşler. Biz mağaranın içinden 4 yavruyu aldık. Anneleri zehirlenmiş yanlarında yatıyor. Ben İç Anadolu yöresinde yetişen bir insanım. Kapımın önünde köpek beslemişim, kedi beslemişim. Yine benim kapımda 40 tane köpek, kedi vardır. Bu mudur yani, sana ne zararı var bunların” diye konuştu.

“Hayvan öldürmek cinayettir?”

Hayvanların zehirlenmesine tepki gösteren Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Haydar Özkan şöyle konuştu:

“TBMM vicdanını ortaya koyup da artık hapis cezasını çıkarmadığı sürece bu zehirlenmelerin önü arkası kesilmeyecek. Bunları zehirleyenleri yakaladınız, alacağı ceza ne kadar biliyor musunuz? 947 lira. Artık bunun bir kabahat olmadığının aksine bir cinayet olduğunun bilinmesi gerekiyor ve katillerin de cinayetten hapis cezası alması lazım. Bıçak kemiğe dayandı, insanlarda tahammül sınırı bitti. Hayvan Hakları Yasası’yla bir an önce hapis cezası kararı çıkarılmalı. Yoksa bu vahşetler bitmez arkadaşlar. Suç duyurusunda bulunacağız, lakin suçluyu bulduğunuzda alacağı ceza 947 lira. Bu ne kadar caydırıcı olacak. Daha neyi bekliyorlar” 

KESİN ÖLÜM NEDENLERİ OTOPSİ İLE BELİRLENECEK

İhbar üzerine alana gelen Emniyet Genel Müdürlüğü Çevre, Doğa, Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri ile Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri incelemede bulundu.

Zehirlenen hayvanlar, belediye yetkililerince alandan toplandı. Köpeklerin kesin ölüm nedenleri, yapılacak otopsi ile belirlenecek.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.