Türkiye’nin ilk Slow Food Köyü’nde ÇED skandalı

İzmir’in turizm merkezi Çeşme’nin Germiyan Mahallesi’nde faaliyette olan taş ocağı için skandal bir kararla dördüncü defa ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi.

Hurma zeytinin yetiştiği tek yer olan Germiyan’da faaliyet gösteren tesis için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapılan ÇED başvurusuna yeniden onay çıkması, mahalle sakinlerinin tepkisine yol açtı.

Hürriyet’te yer alan DHA muhabiri Umut Karakoyun’un haberine göre taş ocağı için verilen ‘ÇED olumlu’ kararı, İzmir 5’inci İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. İdare Mahkemesi’nin kararı, Danıştay 14’üncü Dairesi tarafından da onandı. 3 kez ‘ÇED olumlu’ kararı idare mahkemelerince iptal edilen tesis için 4’üncü defa ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi.

“BURADA SUÇ İŞLENİYOR”

ÇED başvurusuna yeniden onay çıkması hakkında konuşan Avukat Şehrazat Mercan, ocak sahasının 0,98 hektar küçültülerek, 23,99 hektar olarak düzenlenmesinin söz konusu olumsuzlukları gidermeye yetmediğini söyleyerek “Şaka gibiler. Resmen burada suç işleniyor. Mahkeme kararının arkasından dolanıp, önüne geçiyorlar. Böylece hukuku uygulamıyorlar. Sözde bir değişiklik yapıldı ama her şey eskisinin aynı. Ocak, yine meranın sınırında, yine zeytinliklere zararı var. Aynı sorunlar devam ediyor. Artık söyleyecek söz bulamıyorum.

“KARARA UYMADIKLARI İÇİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Yetkililer hakkında mahkeme kararlarını uygulamadıkları için suç duyurusunda bulunacağız. Yargı, ‘Zeytinlik alanlara 3 kilometre mesafede, toz, duman çıkaran, kimyevi atık bırakan işletmelere izin verilemez’ diyor. Ancak emredici, bağlayıcı kararlara uyulmuyor” dedi.

(Slow Food: 1989 yılında fast food ve hızlı yaşamın yükselişine, yerel ve geleneksel gıdanın yok oluşuna tepki olarak, insanların yedikleri gıdaların tadı, nereden geldiği ve gıda seçimlerinin dünyanın geri kalanını nasıl etkilediği hakkında bilinçlendirmeyi amaçlayan uluslararası ve halk destekli bir örgüt.) 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.