İklim değişikliği ve Tuvalu’nun batan adaları

İklim değişikliği bir ülkeyi haritadan siliyor

Yeni yayınlanan bir iklim değişikliği raporunda Güney Pasifik ülkesi olan Tuvalu’nun haritadan silinebileceğini gözler önüne sürdü.

İklim değişikliği nedeniyle yaşanan küresel ısınmanın etkilerine ve geleceğine dair detaylı rapor niteliğindeki inceleme, Ekim ayında Glasgow’da düzenlenecek olan COP26 konferansı (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı) öncesi, Birleşmiş Milletler (BM) Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tarafından sonuç bildirgesi olarak 9 Ağustos’ta yayımlandı.

Halihazırda Avustralya’nın 1,4 santigrat derece ısındığı belirtilen raporda küresel sıcaklıkların 2040’a kadar 1,8 santigrat derece daha artacağı, 2100 yılından önce ise 3,5 santigrat derece artabileceği öngörülüyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinde, ısınan deniz suları ve eriyen buzullar nedeniyle deniz suyu seviyesinde 1901 – 2018 yılları arasında 20 santimetrelik bir artış yaşandığını bildirilirken, 2050’ye kadar 15 -25 santimetrelik bir yükselme daha gerçekleşeceği tahmin edildiği ifade edildi. Bir başka değişle öncesinde deniz suyu seviyesi 118 yılda 20 santim yükselirken aynı seviyedeki yükseliş bu kez 4 kat daha hızlı bir şekilde 30 yıldan daha kısa bir süre içinde gerçekleşecek

İklim değişikliği ve Tuvalu’nun batan adaları
Dokuz adet mercan adasından oluşan bir ülke olan Tuvalu

Araştırma verilerine dayanarak Avustralya ve Hawaii arasında yer alan ve bir Polinezya ülkesi olanTuvalu, yakın bir zamanda okyanus tarafından yutulacak. Dokuz adet mercan adasından oluşan bir ülke olan Tuvalu’nun en yüksek noktasının deniz seviyesinden sadece 4,5 metre yükseklikte olması sebebiyle, ülkenin nihayetinde yükselen deniz seviyesince yutulacağı korkusu ülkeden göçe de neden olmaya başladı..

Tuvalu dışında Solomon ve Marshall Adaları gibi deniz seviyesine yakın diğer takımadalar da yutulma riskiyle karşı karşıya.

BM, deniz seviyesine yakın bölgelerde yaşayan 350 bin civarında kişinin, yükselen deniz suyu seviyesi nedeniyle yaşanmaz hale gelen anavatanlarını terketmek zorunda kalacağı tahmin ediyor.

Raporun ardından NASA, izleyicilerin gelecek onlarca yıl boyunca bölgelerindeki deniz seviyelerinin yükselme tahminlerini görmesini sağlayan yeni bir çevrimiçi araç yayımladı.

D. Şener Yıldırım

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.