Yetkililer, söz konusu iki adada süren yangınlarda yaşamını yitirenlerin sayısının 53’e çıktığını, kayıp kişiler için arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Salı günü başlayan ve bölge halkını şaşkına çeviren eşi benzeri görülmemiş orman yangınları, kurak geçen bir yaz mevsimiyle beslendi ve adanın yakınından geçen bir kasırganın kuvvetli rüzgarları tarafından körüklendiği için daha da kötüleşti.

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Büyük Ada ve Maui Adası’nda devam eden 6 yangında can kaybı sayısı 53’e yükseldi. Hawaii’de çıkan yangınlar nedeniyle büyük çaplı tahliyeler başladı. İklim değişikliği, yeşil bitki örtüsüyle bilinen Hawaii’de orman yangınlarını tetikledi Salı günü başlayan yangınlar sebebiyle yaklaşık 1700 binanın yıkıldığı belirtilen bölgeden binlerce kişi tahliye edildi. İptal edilen uçuşlar nedeniyle 2 bin yolcu, Maui Uluslararası Havalimanı’nda mahsur kaldı. Yetkililer, 4 bin kişinin Honolulu Kongre Merkezi’ne sığındığını ifade etti.

Hawaii Valisi Josh Green, dün yaptığı açıklamada, ilk belirlemelerden sonra yanan binalarda yapılacak incelemenin ardından can kaybının “ciddi ölçüde” artacağını kaydetmişti.

Havai Valiliği, yangınların kontrol altına alındığını ancak duman ve kül sebebiyle hava kalitesinin oldukça düştüğü konusunda halkı uyardı. ABD Başkanı Joe Biden, adalardaki tüm federal kurtarma ekiplerinin yardımcı olması için talimat verdiğini açıkladı.

Maui yangınları: 1.000 kişinin hala kayıp olduğu yanmış Hawaii adasında hayatta kalanlar, deniz duvarlarının arkasında püsküren sıcak külden saklandıklarını anlatıyorlar.

Kurak Yaz ve Kasırga Yangını Körükledi

Salı günü başlayan ve bölge halkını şaşkına çeviren eşi benzeri görülmemiş orman yangınları, kurak geçen bir yaz mevsimiyle beslendi ve adanın yakınından geçen bir kasırganın kuvvetli rüzgarları tarafından körüklendiği için daha da kötüleşti.

Hawaii’nin eski başkenti olan ve neredeyse tamamen yok olan tarihi Lahaina kasabası da dâhil olmak üzere tüm mahalleler alevler tarafından yok edildi.

Bazıları yürüyerek olmak üzere alevlerden çaresizce kaçan Maui sakinleri, yangınlar evlerine doğru ilerlerken Hawaii’nin ünlü acil uyarı sisteminin neden kendilerini uyarmadığını sordu.

Hawaii, ada zinciri boyunca konumlandırılmış yaklaşık 400 siren ile eyaletin dünyanın en büyük entegre açık hava tüm tehlike kamu güvenliği uyarı sistemi olarak tanımladığı sisteme sahiptir.

Ancak Lahaina’da hayatta kalanların çoğu tahliye merkezlerinde yapılan görüşmelerde siren sesi duymadıklarını ve tehlikede olduklarını ancak yakınlarda alevler gördüklerinde veya patlama sesleri duyduklarında fark ettiklerini söyledi.

Share.
Exit mobile version