Büyük Menderes İnisiyatifi Yetkilileri Göreve Davet Etti

Büyük Menderes İnisiyatifi Büyük Menderes’i besleyen kollardan Çürüksu Çayı ve Sarıçay’ın birleştiği çevrede incelemelerde bulundu. BMİ sözcüsü Mustafa Çallıca arıtması olmayan ya da faaliyette olmayan fabrikaların nehri, dolayısıyla tarımı da kirlettiğini belirterek tüm yetkilileri anayasanın gereğini yapmaya davet etti.

Yerel Ayna gazetesinde yer alan habere göre Büyük Menderes havzasının kurtulması için çalışan Büyük Menderes İnisiyatifi bu nehri kirleten arıtma tesisi olmayan fabrikaları şikâyet ederek önlem alınmasını istedi. Çürüksu Çayının Sarıçay ile birleştiği yerde açıklama yapan BMİ Sözcüsü Mustafa Çallıca; “Bu su Denizli’deki sanayicilerden arıtılmadan dışarıya bırakılan sularla kirlenmektedir. Bizim sanayicilerle bir derdimiz yok. Ancak bir tek koşulumuz var. Fabrikalar doğayla uyumlu, doğayı koruyan, çevreci olmalı. Kâr hırsına bürünenlerin akarsularımızı bu şekilde kirletmeye hakkı yok buna sessiz kalamayız. Bu dünya hepimizin, bu toprak, su hepimizin. Bu suların temizlenmesi için devletin bütün yetkililerini göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

Sularımıza Sahip Çıkın Geleceğimiz Tehlikede

Yetkililere, “Lütfen sularımıza sahip çıkın, geleceğimiz tehlikeli” sözleriyle seslenen Çallıca şöyle devam etti: “Kovid-19 salgınında da gördük ki en önemli şey sağlıklı yaşam hakkımız ve sağlıklı gıda. Dolayısıyla Denizli coğrafyasının yüzde 70’i Büyük Menderes havzası içindedir. Havzanın yüzde 32 sini 1.sırada Denizli oluşturuyor. Bu nedenle bu sularla tarım yapılmamalı bu sular bir an önce temizlenmeli. Çünkü bu sularla yapılan tarım ürünlerini yine bizler tüketiyoruz. “Bu suları korumak zorundayız” diyen Çallıca, Belediye Başkanları, siyasiler, devlet yetkililerini anayasanın gereğini yapmak üzere göreve davet ettiklerini belirtti.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.